close
تبلیغات در اینترنت
شباهت‌ها و تفاوت‌های بارز تبلیغات کلیکی و سئو در چیست؟
loading...

آژانس دیجیتال مارکتینگ بهیدو

  تبلیغات کلیکی (Pay Per Click) چیست؟ یکی از روش‌های تبلیغات اینترنتی هست که بنر یا متن آگهی بر روی سایت‌های دیگر قرارگرفته و در ابتدا تعیین می‌شود که به ازای هر کلیک چه مبلغی باید پرداخته شود. مهم‌ترین مزیت تبلیغات کلیکی، زود بازدهی و رسیدن به آمار ترافیک بالای سایت مقصد است و در مقابل بزرگ‌ترین عیب تبلیغات PPC هزینه‌‌بری زیاد و کلیک‌های تقلبی در آن باید برشمارد. پلتفرم Google Adwords محصولی انحصاری شرکت گوگل، بزرگ‌ترین و بهترین نمونه از تبلیغات…

شباهت‌ها و تفاوت‌های بارز تبلیغات کلیکی و سئو در چیست؟

بهین مبتکران ایده بازدید : 4 سه شنبه 04 دي 1397 نظرات ()

 

تبلیغات کلیکی (Pay Per Click) چیست؟

یکی از روش‌های تبلیغات اینترنتی هست که بنر یا متن آگهی بر روی سایت‌های دیگر قرارگرفته و در ابتدا تعیین می‌شود که به ازای هر کلیک چه مبلغی باید پرداخته شود.

مهم‌ترین مزیت تبلیغات کلیکی، زود بازدهی و رسیدن به آمار ترافیک بالای سایت مقصد است و در مقابل بزرگ‌ترین عیب تبلیغات PPC هزینه‌‌بری زیاد و کلیک‌های تقلبی در آن باید برشمارد.

پلتفرم Google Adwords محصولی انحصاری شرکت گوگل، بزرگ‌ترین و بهترین نمونه از تبلیغات کلیکی است که در دنیا شناخته می‌شود.

 

 سئو (SEO) چیست؟

سئو مخفف عبارت “Search Engine Optimization” که به معنای 《بهینه‌سازی سایت برای موتورهای》جستجو ترجمه شده است‌. درواقع در این روش سایت‌ها را بر اساس یک سری الگوریتم‌های مشخص، تنظیم و پیاده‌سازی می‌کنند تا موتور جستجوگری مانند گوگل، رتبه و امتیاز بیشتری به سایت سئو شده بدهد و در هنگام نمایش نتایج جستجوی برای کاربر، سایت آن‌ها در اولویت اول قرار بگیرد.

 

تبلیغات کلیکی و سئو

شباهت‌ تبلیغات کلیکی و سئو

تبلیغات کلیکی (PPC) و سئو (SEO) هر دو به‌منظور افزایش ترافیک سایت استفاده می‌شوند و همین وجه تشابه هر دوی آن‌ها است. مدیران و صاحبان سایت‌ها با انواع روش‌های تبلیغات کلیکی و همچنین بهینه‌سازی وب‌سایت خود به دنبال کاربران و مشتریان بیشتر هستند‌.

بیشتر بدانید :  اثرات مثبت جستجوی معنایی بر سئو

 

تفاوت‌ تبلیغات کلیکی و سئو

تبلیغات کلیکی و سئو از شیوه‌های و روش‌های مختلفی جهت بازاریابی و افزایش ترافیک استفاده می‌کنند که در هزینه و زمان بسیار تأثیرگذار است.

عمده‌ترین تفاوت تبلیغات کلیکی و سئو در موارد زیر است و در ادامه با مقایسه سئو و گوگل ادوردز به‌عنوان بزرگ‌ترین مرجع تبلیغات کلیکی، به‌طور دقیق‌تری اختلاف آن‌ها موردبررسی قرار داده می‌شود.

 

۵ فرق اصلی و مهم تبلیغات کلیکی و سئو

۱. هزینه

۲. زمان

۳. ترافیک

۴. راحتی

۵. نرخ تبدیل

 

هزینه مصرفی

طبق تعریف تبلیغات کلیکی، به ازای تعداد کلیک‌ها که همان کاربران هستند، مبلغی معین باید پرداخت شود. بنابراین هزینه جز اصلی این نوع بازاریابی است. اما بهینه‌سازی سایت یا همان سئو، چنانچه مدیر و صاحب وب‌سایت، با قوانین آن آشنا باشند، رایگان بوده و یا فقط مبلغی جهت استخدام یک سئو کار مصرف می‌شود.

 

زمان نتیجه‌گیری

پروسه سئو برای به ثمر رسیدن و نتیجه‌گیری نیاز به برنامه‌ریزی دقیق و هدفمند دارد که زمان زیادی احتیاج دارد. در مقابل تبلیغات کلیکی مطابق با توافق صورت گرفته هرزمانی که پول پرداخت شود، خیلی سریع‌ افزایش کاربر و ترافیک سایت را به دنبال دارد.

اما نکته اصلی در این است که نتایج سئو ماندگار هستند ولی تبلیغات کلیکی با اتمام زمان و هزینه، کار افزایش ترافیک نیز به پایان می‌رسد.

 

ترافیک سایت

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که سئو در افزایش تعداد کاربران مؤثرتر از تبلیغات کلیکی است‌. به‌خصوص اگر با بهینه‌سازی اصولی وب‌سایت در بین پنج نتیجه صفحه اول موتور جستجو باشد.

 

سادگی و آسان بودن استفاده

در حالت کلی، تبلیغات کلیکی آسان‌تر از سئو هست، زیرا با انتخاب سایت میزبان تبلیغات، مسئولیت انجام بازاریابی را بر عهده اوست. ولی بهینه‌سازی سایت کار هر کسی نیست و نیاز به اطلاعات و آموزش‌های گسترده‌ای دارد.

بیشتر بدانید :  الگوریتم های گوگل از گذشته تا حال

هر چند تبلیغات کلیکی نیز پیچیدگی‌های زیادی دارد، این‌که به چه سایتی اعتماد کرد و یا کلیک‌های صورت گرفته واقعی هستند یا خیر، مستلزم دانش و تجربه کافی در زمینه است.

 

نرخ تبدیل (Conversion Rate)

اصطلاح نرخ تبدیل به معنای تعداد کاربرانی که کارهای درخواستی سایت مانند ثبت‌نام، خرید محصول، دانلود و غیره را انجام می‌دهند. آمار نشان داده که تبلیغات کلیکی نرخ تبدیل بالاتری از سئو دارد و کاربران بیشتری اعمال خواسته‌شده را اجرا کرده‌اند.

تبلیغات کلیکی و سئو

مقایسه عملکرد Google Adwords با سئو

– موقعیت قرارگیری سایت در گوگل ادوردز مشخص و قابل تعیین کردن است و می‌توان تبلیغ سایت را در بالاترین مکان صفحه جستجوی گوگل قرار داد، اما در مورد سئو هیچ چیز مشخص نیست و مستلزم زمان و تلاش بسیار زیاد بوده و رتبه و جایگاه سایت در نتایج به موتور جستجو مربوط است.

– گوگل ادوردز کار بازاریابی سایت را فقط در گوگل انجام می‌دهد، درصورتی‌که سئو بهینه‌ساز سایت برای تمام موتورهای جستجوگر است.

– تبلیغات در گوگل ادوردز تضمین شده است و در مدت کوتاهی نتیجه دلخواه به دست می‌آید؛ اما در سئو هیچ ضمانتی وجود ندارد که پس از صرف زمان طولانی چه اتفاقی خواهد افتاد و حتی ممکن است تلاش بی‌فایده باشد.

– گوگل ادوردز را می‌توان با تعداد کلمات کلیدی زیادی انجام داد و سایت را به رتبه بالایی رساند‌. اما در سئو به‌منظور نتیجه‌گیری بهتر و همچنین جریمه نشدن این کار با کلمات کمتری باید صورت گیرد.

– در بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) اصطلاح محاسبه بازگشت سرمایه‌گذاری (ROL) وجود دارد که زمان برگشت هزینه انجام شده را محاسبه و پیش‌بینی می‌کند. این عمل در گوگل‌ ادوردز آسان‌تر انجام‌ می‌پذیرد اما در مورد سئو تخمین ROL سخت است.

بیشتر بدانید :  استفاده از Google Optimize برای ابزار رایگان تست A/B

تبلیغات کلیکی و سئو

کدام روش بهتر است؟ سئو یا تبلیغات کلیکی

بنا بر آنچه گفته شد سئو همان تبلیغات کلیکی نیست و بین آن‌ها تفاوت‌های زیادی وجود دارد. اما واقعیت این است که تبلیغات کلیکی و سئو در مقابل یکدیگر نیستند، بلکه مکمل هم و دو ابزار قدرتمند بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) هستند که هیچ یک بر دیگری برتری و ارجحیت ندارد.

بهترین استراتژی در افزایش ترافیک سایت استفاده هم‌زمان از هر دوی آن‌هاست. یعنی تا وقتی‌ که زمان لازم جهت سئو و بهینه‌سازی سایت سپری شود، از روش‌های تبلیغات کلیکی مانند کمپین‌ گوگل ادوردز استفاده کرد‌. این‌ روش به‌خصوص برای سایت‌های نوپا و استارتاپ‌ها لازم و ضروری است تا با افزایش کاربران و معرفی فعالیت و کسب‌وکار خود به آن‌ها، زودتر بتوانند کسب درآمد کرده و به اهداف خود برسند‌.

و نکته آخر توصیه می‌شود که برای سئو کاری وب‌سایت‌ها و همچنین استفاده از انواع روش‌های تبلیغات کلیکی ازجمله گوگل ادوردز حتماً از افراد متخصص و باتجربه در این زمینه‌ها استفاده شود. زیرا با هرگونه اشتباهی ممکن است نتیجه عکس حاصل شده و با حتی سایت موردنظر از نتایج جستجوی گوگل و امثال آن حذف گردد‌.

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
درباره بهیدو شرکت بهین مبتکران ایده با نام اختصاری «بهیدو» یک مجموعه تخصصیِ فعال در زمینه تجارت الکترونیک است . ارائه خدمات حرفه ای در حوزه طراحی وب سایت ، اپلیکیشن های موبایل ، سئو و دیجیتال مارکتینگ در دپارتمان های این شرکت به طور تخصصی انجام می شود.ما به تجارت شما کمک می‌کنیم در فضای مجازی حضوری قدرتمند و تاثیرگذار داشته باشید. به خوبی معرفی شده، دیده شوید و با کاربران فعلی و مشتریان آینده ارتباط برقرار کنید.
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 332
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 4
 • آی پی دیروز : 30
 • بازدید امروز : 11
 • باردید دیروز : 68
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 349
 • بازدید ماه : 792
 • بازدید سال : 792
 • بازدید کلی : 3,415